Mám sa zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu?

Autor: Natalia Barinkova | 18.3.2014 o 19:11 | (upravené 19.3.2014 o 13:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  66x

Už 24. mája budú mať občania Európskej únie právo rozhodnúť o jej ďalšom smerovaní. V tento deň si občania 28 členských krajín EÚ volia svojich 751 zástupcov do Európskeho parlamentu, pričom Slovensko bude medzi rokmi 2014-2019 zastupovať 13 poslancov.

Keď som sa spýtala niektorých ľudí, či vedia prečo si volíme svojich zástupcov do Európskeho parlamentu, väčšina z nich zastávala názor, že poslanci idú podporovať  záujmy EÚ a našej vlády a zarábať veľké peniaze, pričom nám obyčajným ľuďom nepomáhajú a preto ani nemusíme ísť voliť. Ale čo je na tom pravdy?

Mnohí ľudia naozaj nevedia prečo by mali ísť voliť a koho vlastne idú voliť. Nevedia, že poslancov Európskeho parlamentu si volíme my občania jednotlivých členských štátov každých 5 rokov, pretože majú zastupovať záujmy nás občanov a nie záujmy EÚ či vlády ako si mnohí myslia.  Pre podporovanie záujmov vlády a Únie sú tu predsa iné inštitúcie - Európska Komisia a Rada Európskej únie. Mnohí z nás si však nedokážu priznať, že nevedia ako funguje samotná Európska únia a aké právomoci majú jednotlivé inštitúcie EÚ a teda prečo by sme mali ísť voliť. A tak najrýchlejšia a najjednoduchšia možnosť je jednoducho neísť voliť.

Tak ako je na Slovensku zvykom takmer u všetkých volieb, mnohí sa sťažujeme akého to máme prezidenta, premiéra, ale každý jeden z nás, kto má 18 a viac rokov si môže zvoliť tých, ktorý majú zastupovať aj jeho záujmy. Rovnako je to aj s voľbami do Európskeho parlamentu. My sami sa rozhodujeme, kto nás má zastupovať, nik nerozhoduje za nás. Dokonca ak máme 21 rokov a trvalý pobyt na území Slovenska, môžeme kandidovať aj sami ak chceme niečo zmeniť J

Ak už sa teda rozhodneme ísť k volebným urnám, nastáva druhá otázka. Koho voliť? Každá politická strana navrhuje svojich kandidátov a zároveň aj nezávislí kandidáti môžu kandidovať. Tu záleží od sympatií, preferencií konkrétnej strany alebo sa môžeme pozrieť aj na súčasných slovenských europoslancov a štatistiky, ktoré nám prezradia napríklad  koľkých rokovaní sa konkrétny poslanec zúčastnil, koľkokrát sa prihlásil o slovo. Aj tieto informácie nám dokážu naznačiť či daný poslanec má záujem zastávať naše záujmy aktívne.

Čoho sa možno obávať?

V poslednom období sa najmä vďaka dôsledkom krízy, úsporným opatreniam, vnútorným konfliktom do popredia dostávajú separatistické a extrémistické prvky.  Mnohí odborníci predpokladajú, že tento jav môže spôsobiť, že sa do národných ako aj do európskeho parlamentu môžu dostať aj poslanci s populistickými a extrémistickými názormi. Aký by to malo dopad na nás? Extrémistické prvky by mohli vplývať na celistvosť parlamentu, vyvolávať vnútorné rozpory, problémy pri prijímaní rozhodnutí a celkovo by oslabili funkčnosť Únie.

 

Posledné voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnili v roku 2009 a k volebným urnám prišlo len 19,64% oprávnených voličov a Slovensko sa tak svojou účasťou ocitlo na chvoste EÚ. Preto na záver by som chcela podporiť všetkých voličov, aby neboli k týmto voľbám ľahostajní a začali sa zaujímať o to, kto na pôde EÚ bráni ich záujmy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?